Keď rezeň nahradí tofu

tofu

Vraj biela špongia? Nie každému je tofu po chuti. Pravdou je, že jeho nevýrazná diétna chuť neulahodí všetkým. Ak ste si zaumienili, že začnete žiť zdravšie, zaraďte ho do svojho jedálnička.

Sójový syr vhodný pre vegetariánov aj pre vegánov

Keďže tofu sa vyrába zo sóje, špeciálnymi technikami a pomocou syridiel tak dostáva svoj charakteristický zjav syra. Pohľad naň je vábny a využitie v kuchyni naozaj všestranné. Milujú ho vegetariáni, ale hlavne vegáni, pretože je čisto rastlinného pôvodu. Hoci sója je často diskutovanou témou v oblasti zdravia a správnej výživy, treba uznať, že v ázijských krajinách sa práve vďaka nej tešia ľudia dobrému zdraviu a dlhovekosti. Takže platí, že všetko, ale s mierou.

Skvelá náhrada mäsa

Ak ste prestali jesť mäso, alebo jeho konzumáciu potrebujete trochu obmedziť, práve tofu sa hlási o slovo. Môžete ho použiť do polievok, hlavných jedál, variť, dusiť, piecť, dokonca grilovať. Výborne chutí aj údené alebo nakladané. Jeho nevýrazná chuť má tú výhodu, že si ho viete pripraviť podľa vašich predstáv. Výborné je tak v studenej, ako v teplej kuchyni. Neobsahuje žiadny cholesterol, čiže je veľmi diétne.

Bielkovinová bomba

Tofu obsahuje veľa bielkovín a okrem toho aj nasýtené mastné kyseliny, vlákninu, vitamíny B, veľa vápnika, železa, horčíka, zinku a látky, ktoré pomáhajú udržiavať srdce silné a zdravé. Ak to však s jeho konzumáciou príliš preženiete, hrozia vám obličkové kamene alebo problémy so štítnou žľazou.

Tento sójový syr má protirakovinové účinky a bojuje proti osteoporóze, či iným svalovým a kĺbovým ochoreniam. Dokonca sa zistilo, že zlepšuje pamäť a koncentráciu.

Pokiaľ chudnete, tofu upraví vaše trávenie. Na dlhý čas vás zasýti a urýchli váš metabolizmus. Na trhu existuje veľký výber druhov a príchutí. Môžete si kúpiť obyčajné neochutené, ale aj údené alebo s prímesami byliniek a korenín. Keďže tofu sa vyrába zo sójového mlieka, nie je vôbec zložité si ho vyrobiť aj doma.

About