Ktoré typy tieniacej techniky patria medzi najobľúbenejšie?

Tieniaca technika je dôležitou súčasťou okien (nielen) v domácnosti. Chráni pred prudkým svetlom,  poskytuje súkromie, zabraňuje nadmernému prehrievaniu interiéru a niektoré jej druhy môžu chrániť aj pred vonkajším hlukom, či zvýšiť zabezpečenie vašich okien.

Závesy a rôzne prevedenia žalúzií

Výber tieniacej techniky tak prirodzene patrí k výberu okien, podobne ako výber nových parapetov. V súčasnosti je na trhu veľké množstvo typov tienení. Predstavme si aspoň niektoré z tých obľúbených.

Začneme tradičným tienením, ktoré sa však v posledných rokoch teší novej vlne popularity. Ide o závesy. Okrem toho, že sú účinné, vynikajú aj po estetickej stránke. Na výber je obrovské množstvo látok, vybrať si môžete dokonca aj rôzne riasenie. Závesy spoľahlivo zútulnia každú miestnosť.

Za „klasiku“ môžeme považovať aj žalúzie. V súčasnosti existujú vo viacerých prevedeniach. Najbežnejšie sú klasické horizontálne vnútorné žalúzie, ktoré patria k najpoužívanejším druhom tieniacej techniky. Čoraz obľúbenejšie sú aj vertikálne vnútorné žalúzie, ktoré zaujmú netradičnejším vzhľadom a ľahkou údržbou. Žalúzie sú obľúbené aj v kategórií exteriérového tienenia, keďže tu dominujú práve vonkajšie žalúzie.

Kategória roliet je ešte rozsiahlejšia

Ešte viac druhov ako žalúzie majú v súčasnosti rolety. Najobľúbenejšie spomedzi nich sú vnútorné látkové rolety. Ide o jednoduché a pritom účinné tienenie, ktorému chýba azda len možnosť plynulejšej regulácie intenzity tienenia. Tento nedostatok aspoň čiastočne riešia moderné plissé rolety, ktoré je možné sťahovať tak zospodu ako aj zvrchu.

Veľkej obľube sa tešia aj takzvané rolety deň/noc, ktoré fungujú tak, že sa striedajú priesvitné a nepriesvitné pásy látky. Takéto rolety tak dokážu úplne zatemniť miestnosť alebo len jemne tlmiť svetlo. Zaujímavým dizajnovým riešením, obzvlášť v tradičnejšie ladených interiéroch, sú rímske rolety a podobne ako žalúzie aj rolety majú svoje účinné vonkajšie prevedenie.

Zdroj obrázka:

Autor: Maridav / Shutterstock.com