Ktorých chýb sa najčastejšie dopúšťame pri údržbe kúpeľne?

Kúpeľňa je miestnosť, na ktorú sa tešíme po návrate z práce. Pri kúpeli, či sprche v nej dokonale zrelaxujeme. Treba si však uvedomiť, že pri rekonštrukcii patrí k najviac náročným finančným investíciam v domácnosti. Aby sme dokázali zachovať pekný vzhľad kúpeľne aj po rokoch, nesmieme robiť chyby, ktoré jej vzhľad znehodnocujú.

Mokrá dlažba a obklad po sprchovaní/ kúpaní

Počas sprchovania, či kúpania prirodzene zaprskáme vodou obklad, ale aj dlažbu. Či už vám novú kúpeľňu navrhovalo kúpeľňové štúdio, alebo ste si ju navrhovali sami, treba si chrániť obklad a dlažbu za každých okolností. Vždy po osprchovaní a kúpaní poutierajte mokrý obklad a dlažbu dosucha. Použite na to handru z mikrovlákna, ktorá dobre saje vodu a zároveň nepoškriabe luxusný obklad a dlažbu kúpeľne.

Dôležité je povenovať sa najmä škáram. Aj keď máte kvalitnú škárovaciu hmotu, práve tento priestor ja najviac rizikový čo sa týka plesní. Akonáhle sa vám v kúpeľni objaví pleseň, čaká vás dlhý a náročný boj. Skúste im preto predchádzať pravidelným utieraním mokrého obkladu stien a mokrej dlažby.

Nedostatočné vetranie

Aj toto sa dá považovať za chybu pri údržbe kúpeľne. Kúpeľne si vyžadujú pravidelné vetranie, či už sa jedná o panelákovú kúpeľňu bez okna, alebo kúpeľňu s vlastným oknom/oknami.

Ak máte kúpeľňu bez okna, otvárajte po sprchovaní kúpeľňové dvere a najbližšie okno ku kúpeľni. Následne tak vypustite paru a vlhký vzduch von. Samozrejme majte počas sprchovania zapnutý ventilátor, ktorý bude odsávať vlhkosť a paru, ktorá bude pri kúpaní/ sprchovaní vznikať.

Po kúpaní, či sprchovaní je ale nutné vypustiť zvyšok vlhkosti von, a to nezávisle od ročného obdobia. V zime taktiež.

Ak by ste to neurobili, vlhkosť a para by sa okamžite prejavila na oknách a na zvýšení vlhkosti, čo by okamžite znížilo komfort v domácnosti. Tak ako suchý vzduch nie je príjemný, tak ani príliš vysoká vlhkosť nie je príjemná.

Kúpeľne s vlastným oknom to majú jednoduchšie. Stačí po sprchovaní otvoriť okno na pár minút. Nezabúdajte ale vypnúť radiátor.

Zdroj obrázka:

Autor: gpointstudio / Shutterstock.com

About