Laické podanie o tom, ako prebieha rozvod

Každé druhé manželstvo sa končí rozvodom. Prečo je to takto? Aký je rozdiel medzi minulými vzťahmi a tými dnešnými? Rozdiel je jeden. Ľuďom chýba sebaláska a tá im bráni vybrať si svojho celoživotného partnera správne. Párkrát sa preto musíme podknúť, aby sme mohli znova vstať, ale už ako víťazi.

Svet sa neprestane točiť

Rodičia, babky, priatelia, susedia, kolegovia, nezalamujte rukami nad novinkou, že sa váš syn, vnuk, priateľka, susedka, kolegyňa idú rozvádzať. Je to ich život a pokiaľ cítia, že ich vzťah už nenapreduje, tak ani kamión vlastných detí ich nedonúti, aby spolu ostali. Budú sa trápiť všetci. Keď to prestane klapať a hlavne vymizne zo vzťahu komunikácia a vášeň, keď sa spoločné plány a sny rozplynú a zo  spoločných dní sa stane jedna veľká nuda a príťaž, tak je viac než isté, že ani ten najvychýrenejší vzťahový psychológ takéto manželstvo už nebude vedieť zachrániť.

Keď už nemá zmysel to siliť

Ak už obaja vidíte, že to ďalej nemá význam siliť a že to už nikdy nebude také ako predtým, jeden z vás by mal urobiť prvý krok. Skratka si sadnite a narovinu si povedzte, že rozvod je jediné riešenie, ktoré celé trápenie ukončí. Toto by bol najideálnejší prípad, ale všetci vieme, že v živote to také jednoduché nie je. Najmä, ak jeden  z dvojice ešte bojuje. Nuž, keď to nejde podobrotky, bude to musieť ísť pozlotky. A teda „tajne“.

Vyhľadajte právnu pomoc

Tí šikovnejší si dokážu návrh na rozvod manželstva napísať a pripraviť sami. Ak si však netrúfate, nie je na škodu zohnať si aspoň priemerného právnika. Je to prvý krok na vašej ceste k novému začiatku. Rozvod nie je tragédia. Rozvod je šanca dokázať si, že máte na viac.

Na prvom stretnutí s právnikom sa pripravte na dlhý a úprimný rozhovor. Bude sa vás pýtať na všetko. Ako ste sa spoznali, aké boli začiatky, kedy to začalo škrípať a ako si predstavujete svoju budúcnosť. Podľa vašich slov sformuluje návrh, ktorý poputuje na súd. Právnik bude od vás potrebovať kolky (cca. 60 eur), podpis a nejaké potvrdenia o príjme, prípadne o výdavkoch.

Trpezlivosť ruže prináša

Vypracovaný a podpísaný návrh sa dostane na súd, kde si bude musieť počkať na rad. Následne (možno o pár dní, týždňov, ba dokonca až mesiacov) vám na adresu príde oznámenie o tom, kedy sa máte dostaviť na rozvodové konanie, kde sa vaše manželstvo právoplatne ukončí. Na súde v podstate iba zopakujete svoje slová, ktoré sú už spomenuté aj v žiadosti. O mesiac na to už budete nosiť titul „rozvedený/rozvedená“.  Zvládnete to! 🙂

About