Leto v šatách z vlastnej dielne

sitie-siat

Mesiace zaliate slnkom sú v plnom prúde a vy po otvorení letného šatníka zisťujete, že sa v ňom nenachádza nič zaujímavé. Môžete skúsiť prelustrovať obchodné domy, no povedzme si úprimne – ktorá krásavica chce mať na sebe identické šaty s ďalším miliónom žien? To veru nie! Správna cesta ako zažiariť v horúcich mestských  uliciach či v príjemnej prímorskej destinácií sa ukrýva vo vašich rukách. Ušite si svoje vlastné šaty.

Správny strih pre nenáročnosť

Prvým bodom, ktorý by ste mali zvážiť pri šití vlastných šiat je ich strih. Keďže ste mnohé začiatočníčky, nebudete hneď experimentovať  so zložitými prekladanými sukňami či bohato riasenými volánmi. Ani by sa to k pohodovej letnej mysli nehodilo. Existuje však niekoľko strihov, ktoré si zamilujete a ktoré budú pasovať ku každému typu postavy bez zbytočnej prešitej energie. Jednoduchým príkladom krásneho letného odevu je model šiat s mašličkou okolo krku (obrázok pod textom). Stačí ak nazberkáte dostatok látky na obvod, ktorý vám dovolí chodiť, vystrihnete miesto pre ruky a miesto pre krk stiahnete peknou stužkou. Následne môžete svoje nové šaty nosiť voľné alebo ich ešte na páse stiahnuť ďalšou mašličkou, čím vytvoríte úplne nový model. Strihov na šitie jednoduchých no i zložitejších šiat je neúrekom. Našim večným tipom však navždy ostáva stará dobrá Burda, v ktorej nájdete podrobné návody a strihy od výmyslu sveta.

Správna látka pre pohodlie

Práve v tomto bode sa vaše šaty stávajú jedinečnými. Obchody s odevnými látkami často krát ponúkajú úplne iný tovar, než aký bežne vidíte na figurínach vo výkladných skriniach. Preto je minimálna šanca, žeby si z rovnakej látky niekto iný ušil taký istý strih šiat, aký ste si vysnívali vy. Zvoliť správnu látku však nemusí byť jednoduché. Mnohé sú síce krásne, ale na horúce letné mesiace sa vôbec nehodia. Vylúčte taft, satén, hrubú vlnu či brokát. Najlepšie urobíte, ak siahnete po ľahučkej bavlne, v ktorej bude vaša pokožka vďačne dýchať. Bavlnené plátno má však nevýhodu v tom, že sa ľahko pokrčí. Je preto vhodnejšie pre obopnutejšie strihy šiat. Ak by ste si chceli ušiť model na našom obrázku, siahnite po ľahkých látkach s prímesou elastanu alebo po príjemnom úplete. V neposlednom rade si treba zvoliť správnu farbu k vášmu typu pleti či zaujímavý vzor, ktorý medzi ostatnými dámami v uliciach krásne vynikne.

Nebojte sa ísť do toho

Zatiaľ sme načrtli len pár základných bodov, akými by ste sa mohli riadiť pri ušití vlastného letného kúsku. Pri samotnom šití si už treba dávať pozor na ďalšie detaily, akými sú napríklad pridané centimetre na švíkoch či na záložkách. Ak by ste sa predsa len ani na jednoduché šaty necítili, na Youtube nájdete množstvo návodov aj v slovenčine, ktoré vás jednotlivými krokmi prevedú. My odporúčame „Kurzy mody“ či „My little space“.  Posledným krokom je už len vaše odhodlanie.

About