Nakopnite svoju imunitu po príchode jari

jar

Zima nám už pomaly dáva zbohom, no na jarné teplé dni a stabilné jarné počasie si budeme musieť ešte pár dní počkať. Náš imunitný systém dostáva v týchto dňoch poriadne zabrať, preto ak bývavate v tomto prechodnom období pravidelne chorí, skúste nakopnúť svoj imunitný systém po príchode jari a uvidíte, že vás choroby nebudú trápiť.

Trávte veľa času v prírode na čerstvom vzduchu

Narušenie cirkadiánneho rytmu a absencia čerstvého vzduchu dokážu s imunitným systémom narobiť divy. Počas zimy sme trávili veľa času v prekúrených miestnostiach, čo neprospievalo najmä nášmu dýchaciemu ústrojenstvu. Horúci vzduch v interiéri vytváral baktériám a vírusom dobré podmienky na rozmnožovanie a fakt, že príliš suchý vzduch vysušoval naše sliznice, nám vôbec nepomohol.

Trávte preto viac času v prírode, na čerstvom vzduchu a chodievajte pravidelne do vyšších nadmorských výšok, ktoré vám odstránia problémy s dýchacím ústrojenstvom a zároveň vám posilnia imunitný systém. Dôležité je nezanedbávať spánok a dopriať si aspoň sedem hodín spánku.

Ak vám však pravidelné prechádzky v prírode spôsobujú bolesti kĺbov a svalov, siahnite po kvalitnej kostihojovej masti. Zdraviu prospešný kostihoj dokáže s vašim unaveným svalstvom a kĺbmi spraviť zázraky. Jeho chladivý efekt vás možno spočiatku zaskočí. Pomôže vám však odstrániť bolesti svalov a kĺbov.

Nezanedbávajte spánok

Ak trpíte nespavosťou, skúste si pred spánkom dať šálku medovkového čaju. Táto bylinka vám pomôže upokojiť sa a pripraviť svoje telo na regeneráciu. Je dôležité naučiť sa chodievať spávať vždy v rovnakom, alebo aspoň v podobnom čase a zobúdzať sa v rovnakom čase. Čudovali by ste sa, ale aj dlhé ponocovanie má vplyv na váš imunitný systém. Spánok nielenže slúži na regeneráciu, ale podporuje aj imunitné dráhy na výrobu proteínov. Vďaka spánku dokáže náš imunitný systém správne fungovať.

Jedzte viac ovocia a zeleniny

Svoj imunitný systém nakopnete jedením zeleniny a ovocia. Ak vám jedenie ovocia a zeleniny vadí, skúste si robievať ovocné alebo zeleninové smoothie. Príjemne vás zasýtia a zároveň vášmu telu doplnia všetky chýbajúce vitamíny a minerály. Vyskúšať môžete aj prírodné prípravky na podporu imunity. Skvelým zdrojom vitamínov je rakytník. Obsahuje dostatočné množstvo vitamínu C potrebného pre správne fungovanie imunity. Ak nemáte možnosť dostať sa k čerstvým plodom, odporúčame vyskúšať kvalitný rakytníkový olej. Účinkuje ako prírodné antibiotikum, dodáva energiu, zvyšuje vitalitu a je vhodný pri nádche a chorobách dýchacieho ústrojenstva. Pozitívnych účinkov má samozrejme viac, stačí si ich nájsť na internete.