Nakupovanie v čínskych e-shopoch rastie na popularite

Každý z nás si iste občas dopraje krásny kúsok oblečenia či technológiami nadupaný smartfón. A ak máme možnosť zavŕtať sa do širokej ponuky tovarov v cenách, ktoré na nás žmurkajú nie jedným, ale obidvoma očami, tak ani nie je nad čím rozmýšľať. A práve takto nejako vyzerá ponuka čínskych internetových e-shopov. Množstvo najrozmanitejších produktov často za zlomok ceny ako v slovenských obchodoch. Nie darmo sa čínsky trh teší takej veľkej obľube.

Za málo peňazí veľa muziky

Ponuka čínskych e-shopov je takmer neobmedzená. A ak si k tomu priložíme nízke ceny a vo väčšine prípadov aj dopravu zadarmo, nečudujme sa, že ich popularita tak prudko rastie. Kvalita produktov a rýchlosť dodania v slovenských e-shopoch už vážne konkuruje tým zahraničným. Prečo sú ale ceny v čínskych e-shopoch také nízke? A je táto cena úmerná aj kvalite tovaru? Už dávno neplatí, že lacné nemôže byť kvalitné. Nie je však jedno, u akého obchodníka nakupujeme. Riadiť sa cenou určite nestačí! Ak chceme svoje ťažko zarobené peniaze minúť v zahraničných e-shopoch, musíme sa držať v prvom rade referencií a, samozrejme, spätnej väzby – feedbacku.

Čo v prípade reklamácie či vrátenia tovaru?

Otázka záruky či reklamácií funguje v čínskych internetových obchodoch trochu inak, ako sme na to zvyknutí u nás. Aj keď je pre nich zachovanie dobrého mena prvoradé, môže sa stať, že so svojou reklamáciou /hlavne, ak nebude celkom oprávnená/ nepochodíme. Ale zo skúseností vieme, že väčšina predajcov reaguje na reklamácie veľmi ústretovo. To znamená, že nám cenu tovaru buď plne nahradia, alebo v prípade vrátenia tovaru preplácajú náklady na poštovné. Pri lacnejších produktoch však často ani nemá význam púšťať sa s predajcom do sporu.  

Ako by sme teda zhrnuli kvalitu nakupovania v čínskych e-shopoch? Ak si dokážeme vybrať obchodníka podľa pozitívnych referencií a spätnej väzby od zákazníkov, je malá pravdepodobnosť, že so svojím nákupom nebudeme spokojní. Ale tak ako všade, aj tu bude mať na našej spokojnosti zásluhu aj malá štipka šťastia a, samozrejme, ľudský faktor. Pretože vždy je to o ľuďoch.

About