Odpovedali sme na vaše otázky ohľadom opaľovacích krémov

Ako to vlastne je? Potrebujeme sa vôbec natierať? A ak áno, kedy a prečo? Našli sme odpovede na najčastejšie otázky okolo opaľovania, úpalov a použitia opaľovacieho krému.

Kedy sa potrebujem natierať opaľovacím krémom?

Dermatologička by vám odpovedala – po celý deň. Mnohí z nás sa natierajú iba, keď sa idú opaľovať alebo keď sú priamo na slnku. Ale to nestačí.

Áno, je pravda, že úpal dostanete iba keď sa vystavujete veľkému množstvu slnečného žiarenia, čo sa najčastejšie udeje v strede dňa. Akonáhle sa uhol slnečného žiarenia zníži o 35 stupňov, čo je väčšinou skoro ráno alebo neskoro večer, nemusíte sa obávať spálenia kože.

Avšak úpal nie je to jediné pred čím nás opaľovací krém chráni. Kvalitné opaľovacie krémy ochránia vašu pokožku pre slnečnými lúčmi, ktoré spôsobujú zhrubnutie a starnutie pokožky. Nezabúdajme ani na to, že nás tiež ochránia pred možným rizikom rakoviny kože.

Potrebujeme sa všetci natierať opaľovacím krémom?

 Áno, všetci bez výnimky. Tmavšia koža vás síce ochráni viac ako svetlejšia, ale nie úplne. Čím viac melanínu (tmavé pigmentové farbivo) máte, tým menšia pravdepodobnosť, že dostanete úpal alebo rakovinu kože. Ale nie je to dostatočná ochrana pred starnutím kože, či inými rizikami, preto by každý bez výnimky mal používať opaľovací krém.

Je bezpečné používať opaľovací krém?

Toto je otázka, ktorá je v súčasnosti dosť rozoberaná. Je síce pravda, že si nanášate určité chemikálie na pokožku, ktoré sa potom vstrebú do tela, ale v obchodoch dnes nájdete naozaj kvalitné a bezpečné produkty s minimálnym zásahom do vášho organizmu.

Vystavovanie sa priamemu slnku bez opaľovacieho krému predstavuje omnoho väčšie riziko, než ktorákoľvek prísada v opaľovacích produktoch. Malé batoľatá odporúčame vždy držať v tieni a nevystavovať ich tak priamemu žiareniu.

Rada na záver od dermatologičky: Dokonca aj tie najlepšie opaľovacie krémy vás neochránia na 100%, preto používajte aj inú ochranu, ako klobúky, slnečné okuliare, slnečníky alebo sa zdržiavajte aj v tieni. Vaša pokožka sa vám odvďačí.

About