Patríte k tým, ktorí stále na fotenie používajú fotoaparát a nie mobil?

Nárast popularity sociálnych sietí zhruba pred desiatimi rokmi nepriamo zapríčinil aj záujem mladých ľudí o fotografovanie. Bolo predsa treba niečo na tie sociálne siete dávať a originálny obsah bol rozhodne zaujímavejší ako niekoľkokrát zdieľaný najnovší rádiový hit. Bolo vtedy bežné vidieť ako si ľudia z nášho okolia kupujú aspoň základné zrkadlovky a automaticky si vytvárajú na Facebooku fotografické profily.

Rast na vrchol a pád na dno

Niektorí si prikúpili aj tlačiarne a začali svoje fotky tlačiť. Tlačiarne a náplne HP alebo od iných výrobcov sa taktiež dobre predávali aj vďaka tomuto novému zájmu o fotografiu. Avšak len malá časť týchto ľudí sa fotografovaniu venuje dodnes a ešte menšia časť to dotiahla tak ďaleko, že sa fotografiou živia. Paradoxom je, že ani k samotným fotoaparátom neboli čas a sociálne siete milostivé.

Aby sme neskresľovali predaje pandémiou, porovnajme si predaje digitálnych fotoaparátov z roku 2010 a 2019. Zaznamenaný bol pokles o neuveriteľných 87 %. V roku 2019 sa tak predalo najmenej digitálnych fotoaparátov od roku 2001 a najmenej všetkých fotoaparátov od začiatku 80. rokov. Treba však podotknúť, že za pokles môže hlavne scvrkávanie sa predajov kompaktných fotoaparátov.

Ak vás fotografovanie stále baví, oživte svoje fotky ich tlačou

A tu už zrejme tušíte, kde je problém. Aj keď sa moderné mobilné telefóny nemôžu porovnávať so zrkadlovkami, či stále relatívne novou kategóriou bezzrkadloviek, jednu kategóriu fotoaparátov dokázali spoľahlivo nahradiť. Ide o spomínané kompakty.

Mobil s dobrým fotoaparátom dokáže kvalitou fotiek hravo konkurovať lacným kompaktom a naviac z mobilu môžete okamžite nahrávať svoje fotky na sociálne siete. Ak však beriete fotografiu aspoň trochu vážnejšie a stále nedáte dopustiť na kvalitný fotoaparát, možno by to chcelo odlíšiť sa od „mobilových“ fotografov a priviesť svoje fotky k životu tým, že ich začnete nielen pridávať na sociálne siete, ale opäť aj tlačiť.

Vytlačená fotka má skrátka svoje čaro, ktorej sa žiadna sociálna sieť nevyrovná. A tak skúste pozrieť, či vám ešte neostala doma použiteľná náplň HP 300 (alebo iné podľa typu vašej tlačiarne), kúpte si kvalitný fotopapier a vytlačte si pár vašich najvydarenejších fotografií. Uvidíte, že vám tak budú robiť ešte väčšiu radosť.

Zdroj obrázka:

Autor: michaeljung / Shutterstock.com