Poznáte druhy zemiakov? Iné sa hodia do cesta, iné na kašu!
Zemiaky sú po ryži, kukurici a pšenici najdôležitejšou plodinou na svete. Začali sa pestovať už päťtisíc rokov pred naším letopočtom v Čile i Peru a v 16.storočí ich do Európy priviezli Španieli. Od tej doby bolo vyšľachtených niekoľko stoviek odrôd. Ako sa v nich vyznať?
Varný typ A – prílohové zemiaky
Zemiaky, ktoré sú vhodné ako príloha, ale aj na prípravu hranoliek alebo ako súčasť polievok. Ich výhodou je, že sa nerozvárajú.
Varný typ B – šalátové zemiaky
Zemiaky na šaláty je vhodné variť v šupke. Tento typ je tiež možné použiť ako univerzálnu prílohu, do šalátov, gulášov či polievok a nerobí im problém ani restovanie.
Varný typ C – zemiaky na pyré
Na prípravu kaše, knedlí alebo zemiakového cesta, sú vhodné veľké zemiaky s väčším priečnym priemerom. Varia sa ošúpané, no do zemiakového cesta je vhodnejšie zemiaky variť v šupke. Používajú sa tiež na výrobu hranolčekov a placiek. Zemiaky sa po uvarení rozsýpajú a dajú sa aj rozvariť.
Často sa môžete stretnúť s označením prechodných typov – AB alebo BC.
Konzumné zemiaky žlté – rožteky
Ide o delikatesné zemiaky, ktoré sú ideálne na prípravu šalátov a pečenie so šupkou. Majú výnimočne jemnú chuť a sú nízkokalorické.
Konzumné zemiaky neskoré s červenou šupkou
„Červené“ zemiaky sú vhodné na varenie v šupke, ale pokojne ich môžete variť aj ošúpané. Používajú sa do šalátov aj ako prílohy, majú špecifickú chuť.
Konzumné zemiaky neskoré „Violette“
Z Francúzska sa dovážajú zemiaky fialovej farby, no ich chuť je rovnaká ako chuť bežných žltých zemiakov. Používajú sa na kašu, hranolky, šaláty či chipsy.
Sladké zemiaky – batáty
Ružovkasté zemiaky dovážané z USA, sú delikátne prílohou k mäsitým jedlám. Jedia sa aj so šupkou. Najlepšie je ich piecť v rúre, potom mierne osoliť a potrieť olivovým olejom alebo maslom. Výbornou lahôdkou sa stanú, ak k nim pridáte syrový alebo smotanový dip. V poslednom čase sa tešia veľkej obľube aj u milovníkov zdravého životného štýlu, pretože patria medzi „dobré sacharidy“, ktoré telu prospievajú. Aj preto sa stali pevnou súčasťou zdravých jedálničkov po celom svete.