Príroda je mocná čarodejka

Moderná medicína oddelila dušu od tela. Človek však funguje ako celok. Možno má ubolené telo, ale má aj dušu, pocity, nálady. A tu sa otvárajú dvere k prírode, k využitiu toho, čo je nám prirodzenejšie a často oveľa účinnejšie a komplexnejšie ako najmodernejšie výdobytky farmaceutického priemyslu.

Chémia vs rastliny

Zamyslime sa nad tým, prečo má stále viac ľudí dôveru k prírodnej liečbe a alternatívnej medicíne. Mnohí lekári vedia naozaj brilantne používať k liečeniu našich bolestí lieky – silnú, no často nefungujúcu chémiu. Naši predkovia ale vedeli, že v prírode nájdeme liek takmer na všetko. Keď k tomu pridáme striedmosť, akou ľudia žili, dostaneme dokonale fungujúci organizmus, nezaťažený chémiou a žijúci v symbióze s prírodou.

Dnes si ani neuvedomujeme, aké neuveriteľné prírodné bohatstvo nás obklopuje takmer na každom kroku. Že jednoducho vyzerajúca aloa na okne v kancelárii je vlastne náhrada rôznych drahých antibakteriálnych a protizápalových prípravkov. Alebo cesnak, ktorý tak radi používame do varenia, v sebe ukrýva neskutočnú silu v boji proti nádorovým bunkám, vysokému tlaku a zápalom, a v neposlednom rade nám pomáha chudnúť.

Krásne i účelné byliny

Keď sa prejdeme povedľa našich kvetinových záhonov, takmer z každého kvietka, kríka či stromčeka na nás pozerá nevyčerpateľná sila omladzujúcich, upokojujúcich a liečivých elixírov. Také sladké drievko – divo rastúci ker až strom, ktorého chuť si mnohí z nás spájajú s chuťou anízových sladkostí, je výborný proti zubnému kazu a povlaku, potláča zápach z úst a uvoľňuje črevné kŕče. A čo by bol náš kozmetický priemysel bez kvetov nechtíka, ruží, magnólie či orchidey? Je toho veľa, čo nám príroda môže dať. Stačí, keď budeme mať oči aj myseľ otvorené, a náš život sa môže uberať cestou, ktorá je mu prirodzenejšia a kde je malá pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

About