Robíte všetko pre to, aby ste mali zdravé zuby?

Už ako malým nám rodičia hovorili, že o svoje zuby by sme sa mali starať už odmalička. Aj keď mliečne zuby časom vypadajú, neznamená to, že deti môžu jedávať sladkosti neustále a nehľadieť na zubnú hygienu. Zdravé zuby budeme mať jedine vtedy, ak sa budeme o ne poriadne starať.

Robíte ale naozaj všetko pre to, aby ste mali zdravé zuby?

Preventívne prehliadky

Preventívne prehliadky by sme mali absolvovať povinne raz do roka. V prípade akýchkoľvek problémov vám zubár vypíše viac termínov. Preventívnymi, pravidelnými prehliadkami dokážete predísť závažným problémom so zubami a vyhnete sa tak úplnému odstráneniu zubov. Viacerí Slováci dnes navštevujú zubné ambulancie aj mimo mesta, kde žijú. Často sa stáva, že pacienti napríklad z Bytče navštevujú zubára v Žiline, pretože vedia, že je odborník a že sa za ním oplatí cestovať. Nikto nikomu nemôže nakázať k akému zubárovi má chodiť. Každý má možnosť výberu a je len na nás, koho si vyberieme. Dôležité ale sú pravidelné prehliadky, ktorými sa dá predchádzať úplným stratám zubov.

Správny postup pri čistení

Prejsť si zubnou kefkou po zuboch a vypláchnuť ústnou vodou nie je všetko. Správna hygiena si vyžaduje predovšetkým kvalitné zubné kefky, ktoré majú čistiacu hlavičku s husto osadenými štetinkami z umelých vlákien so zaoblenými koncami. Práve zaoblené konce sú šetrné k ďasnám, čím nespôsobujú krvácanie a zároveň odstránia zubný plak zo zubov. Správny postup pri čistení zubov dokáže zabrániť trhaniu zubov, aj keď časom sa trhaniu boľavých zubov nevyhneme.

Okrem zubných kefiek investujte do medzizubných kefiek, ktoré pravidelne obmieňajte, zubných nití a jednozväzkových kefiek, ktorými si čistite zadné stoličky a ťažko dostupné miesta v ústach. Sú však primárne určené na čistenie tzv. zubov múdrosti.