Spánok je komplexným záchrancom

Vedeli ste, že pravidelný 8-hodinový spánok nám pomôže byť atraktívnejšími, šťastnejšími, zlepšuje pamäť a chráni pred chorobami? Poďme sa na to pozrieť bližšie!

Obľúbená aktivita

Mnoho z nás pokladá spánok za jednu zo svojich najobľúbenejších činností. Predsa nie je nič lepšie ako si večer ľahnúť do voňavých perín a oddať sa snívaniu.

No čoraz viac z nás pravidelnosť a dôležitosť tejto činnosti podceňuje.

Nenahraditeľné benefity spánku

Odporúčaná dĺžka spánku pre bežného človeka je 8 hodín. Ak to dodržiavame, prinesie nám naše telo výhody, ktoré nám zabezpečí ozaj máločo.

Spánok:

1. zlepšuje našu pamäť

Vedomosti a informácie, ktoré počas dňa získavame, sa nám ukladajú do krátkodobej pamäti. Do mozgovej kôry sa dostávajú až v takzvanej non -REM 2 spánkovej fáze.

Non – REM 2 fáza sa deje v našom mozgu počas skorých ranných hodín. To znamená, že kratší spánok a enormne skoré vstávanie môže pamäti uškodiť.

2. triedi spomienky

Non – REM spánková fáza zase ovplyvňuje triedenie spomienok a zbavuje nás tých nepodstatných.

3. zlepšuje manuálnu zručnosť

Ak sa venujeme precvičovaniu manuálnej zručnosti, je potrebné si dať oddych a vyspať sa. Po vyspatí budeme v činnosti opäť o niečo lepší, keďže sa nám novonadobudnuté znalosti uložili do dlhodobej pamäti.

4. zabraňuje prechladnutiu a chrípke a zlepšuje imunitu

Ak spíte pravidelne krátko, je možnosť podľahnúť nákaze o 50 % vyššia ako u ľudí s pravidelným spánkom.

5. ovplyvňuje energiu

Ak sme hore viac ako 19 hodín, začne naše telo strácať schopnosť sústrediť sa. Zároveň sa cítime ako opití.

6. nás robí atraktívnejšími

Spánok má za následok zníženie chuti do jedla, to znamená, že nám prakticky udržuje štíhlu postavu. Kvôli nedostatok spánku sa začnú v tele meniť hormóny a my začneme viac jesť.

Ako bonus

Ako bonus je dokázané, že pravidelný spánok chráni vás pred rakovinou a demenciou. Rovnako znižuje riziko srdcových infarktov a mozgových príhod, o cukrovke ani nehovoriac.

Určite ste aj vy nervózni, ak nie ste dostatočne vyspatí. Spánok ako komplexný záchranca vás urobí šťastnejšími, menej depresívnymi a menej úzkostlivými.

About