V roku 2020 sú otvorené police pasé

Každý rok majú dizajnéri tú moc predpovedať, čo bude moderné, a čomu sa naopak vyhnúť. Aké farby a vzory budú prevládať na oblečení, aké svadobné či plesové šaty sa budú nosiť, ako doladiť domácnosť, alebo ktorým bytovým doplnkom a kusom nábytku sa vyhnúť. Tohto roku pozor na otvorené police a šedé farby.

Chaos a prach na policiach

Zapĺňajú prázdne miesto na stene, oživujú svojím dizajnom to, čo pôsobí nudne, ale nám aj poskytujú úložný priestor naviac. Službičku políc si užíva nejedna domácnosť, a to nielen v kuchyni, ale v každej obytnej časti domu. Polica nad písacím stolíkom, nad televízorom, nad komodou, polica v predsieni i na toalete. Sú jednoducho všade! Našou úlohou je len jedno – udržať na policiach poriadok. S tým nesúvisí len pravidelné utieranie prachu, ale aj to, či sa na nich neocitne niečo, čo sa na police nehodí. Veď to dobre poznáte. Odpadne vám gombík, vyložíte ho v rýchlosti na policu. I účtenka z obchodu si tam na istý čas nájde prechodné bydlisko. Nehovoríme ešte o tom, koľkým predmetom nebudete vedieť v rýchlosti nájsť miesto, a tak skončia, ako inak, na polici. Na tej, kde ste mali pôvodne v pláne iba vystavovať fotografie, ozdobné sklenené nádoby s potravinami alebo kvetiny. Napokon už polica nepôsobí ako dekoračný prvok, ale ako strašiak a zberňa všetkého, čo je u vás doma navyše. Práve na toto mysleli aj interiéroví návrhári a povedali policiam rázne nie.

Zachovať útulnosť

Kedy je váš dojem z interiéru lepší? Keď ho zdobia teplé prírodné farby alebo sa naopak vyznačuje čierno-bielym minimalizmom? Vedzte teda, že dizajnéri tohto roku hovoria áno všetkým teplým odtieňom a varujú nás pred studeno pôsobiacimi textíliami na závesoch, sedačkách alebo kobercoch. Dokonca sú za to, aby sme na ťažké závesy úplne zabudli a nahradili ich vzdušnými záclonami alebo roletkami, ktoré okná úplne nezakryjú a vpustia do domácnosti veľa prirodzeného svetla. Ďalej sú vyzdvihované výrazné farby v interiéri ako žltá alebo ružová, dekory kameňa, dreva, veľa lesklých a zrkadlových plôch, presklené dvere a kombinácia starého a nového. Dokázali by ste si niečo také u seba doma tento rok predstaviť? Niekedy stačí zmeniť doplnky, a hneď ste in!

About