Včelie produkty, to nie je len med. Včely nám toho dávajú oveľa viac

Dôležitosť včiel pre život na planéte nemusíme vysvetľovať. Opeľujú kvety a samozrejme, vďaka nim poznáme hneď niekoľko včelích produktov, ktoré sú biologicky vysoko hodnotné. No schválne, ktorý včelí produkt vám napadne ako prvý?

Včelí peľ poslúži ako liečivo aj ako kozmetika

Už máte odpoveď na otázku v úvode? Je to med, že? Áno, práve med je najpoužívanejším včelím produktom. Veď kto by neobľuboval lyžičku medu do čaju namiesto cukru? Včelí med pomáha aj pri liečení problémov s trávením, dýchaním a krvným obehom.

Aj keď je med najobľúbenejším včelím produktom, rozhodne nie je jediným. Priaznivé účinky má aj včelí peľ, ktorý sa používa tak na výrobu liekov ako aj kozmetických prípravkov. Zlepšuje chuť do jedla, zvyšuje imunitu, má antibiotické účinky, pomáha pri chorobách pečene, čriev, prostaty, klimakterických ťažkostiach, chudokrvnosti, pri ochoreniach štítnej žľazy a pozitívne vplýva na psychiku, duševnú kondíciu, podporuje pamäť a nervovú činnosť.

Prírodné antibiotikum zvané propolis

Užitočným produktom včiel je aj liečivý propolis. Ten môžeme opísať ako najprírodnejšie antibiotikum aké poznáme. Má veľmi silné antibakteriálne a antiseptické účinky, spôsobuje znecitlivenie a rýchle hojenie rán.

Účinky propolisu z rôznych úľov a dokonca aj z rôznych ročných období sa však môžu od seba líšiť. Propolis je totižto látka na báze živice, ktorú včely získavajú z púčikov stromov a iných rastlinných zdrojov. Od zdroja teda závisí jednak farba propolisu, ktorá najčastejšie býva tmavohnedá, ale môže byť aj iná, od zelenej po červenohnedú.

Čo je však dôležitejšie ako samotná farba propolisu je to, že sa takto môžu odlišovať aj jeho liečivé účinky. Propolis z jedného úľu tak môže mať účinky, ktoré propolis z iného úľu nemá. Tak isto sa môžu odlišovať vzorky z jedného včelstva, obzvlášť ak pôjde o propolis z rozdielnych ročných období.

Zdroj obrázka:

Autor: kosolovskyy / Shutterstock.com

About