Venujte svojej záhrade dostatok pozornosti aj v lete

Vysoké teploty prepisujú rekordy na viacerých územiach Slovenska. Leto je v plnom prúde a väčšina z nás trávi voľný čas na svojich záhradách s pohárom osviežujúcej limonády a v spoločnosti svojich blízkych.

Ak máte záhradu, či už okrasnú, alebo úžitkovú, venujte jej dostatok pozornosti aj v lete. Vysoké letné teploty by vám pri nesprávnej starostlivosti mohli záhradku zničiť.

Úrodu polievajte dostatočne

Máte na záhradke zasadené papriky, paradajky a uhorky? Ak áno, v tomto prípade sa záhradke musíte venovať dennodenne. Polievanie úrody je pre jej rast a dozrievanie potrebné. Vždy polievajte úrodu zavčas rána, resp. neskoro večer tesne pred stmievaním. Takto zavlažíte všetku svoju úrodu.

Nikdy nepolievajte úrodu cez najväčšie horúčavy. Pri polievaní riskujete poliatie listov a následne ich spálenie slnkom. Aby boli rastliny silnejšie a mali väčšie plody, vezmite si pracovné rukavice a odlamujte zálistky. Rastliny totiž treba prevzdušniť a odbremeniť od nadbytočných výhonkov. Takto docielite krásne zdravé plody.

Netreba zabúdať zavlažovať aj trávnik

Aj trávnik cez horúce letné dni trpí. Trávnik by sa mal zavlažovať intenzívne a nie malým množstvom vody každý deň. Zabráni sa tak jeho úplnému vysušeniu a odumretiu koreňového systému. Výdatná zálievka umožní korienkom prenikať do hlbších vrstiev pôdy, čím sa stáva trávnik odolnejším.

Oblečte si montérky, vezmite rukavice a trávnik zavlažujte neskoro večer, poprípade v noci. Odparí sa podstatne menej vody ako cez deň a voda prenikne tam, kam má.

Odstraňujte burinu

Stačí jeden výdatnejší dážď a burina sa vám objaví prakticky v každom kúte záhradky. Odstraňujte preto pravidelne burinu a vyhnete sa zdĺhavému a komplikovanému trhaniu buriny.

Ak máte muškáty a iné okrasné kvety na terase, odporúčame kúpiť samozavlažovacie kvetináče, ktoré vám ušetria robotu. Pri vysokých horúčavách však kvety potrebujú veľmi veľa vody a bude potrebné častejšie kontrolovať prítomnosť vody v samozavlažovacích kvetináčoch.

Zdroj obrázka:

Autor: olezzo / Stock.adobe.com