Vlhkosť v kúpeľni: Ako predchádzať plesniam?

cistota-v-kupelni

Nič nedokáže viac znehodnotiť zariadenie kúpeľne ako vysoká vlhkosť. Tým, že sa jedná o miestnosť, v ktorej hodnoty vlhkosti stúpajú vysoko nad priemer, si musíme dávať pozor a robiť všetko pre to, aby nové zariadenie kúpeľne nezničila vznikajúca pleseň.

Čo robiť pre to, aby vás plesne v kúpeľni neprekvapili a nespôsobili vám veľké problémy?

Časté vetranie

Výmena vzduchu je potrebná v celej domácnosti, špeciálne však aj v kúpeľni. Po každom kúpeli je potrebné miestnosť dôkladne vyvetrať a vetranie zabezpečiť aj počas kúpeľa, a to zapnutím kúpeľňového radiátora (v prípade kúpeľni bez prítomnosti okna). Ak však máte v kúpeľni okno, odporúčame mať počas kúpania /sprchovania vždy mikrovetranie a následne po osprchovaní otvoriť okno dokorán. Časté vetranie vám pomôže vyhnúť sa vzniku plesní.

Vysokú vlhkosť môžete spozorovať aj podľa rosenia zrkadla, či rosenia vodovodných batérií.

Utierajte priestor medzi škárami a mokrý obklad

Vždy po osprchovaní okrem otvorenia okna poutierajte dôkladne všetky mokré plochy, špeciálne však priestor medzi škárami a mokré obkladačky v blízkosti vane a sprchového kúta. Práve v týchto škárach sa dokáže udržiavať vlhkosť a môže tam vznikať pleseň. Akonáhle sa pleseň rozšíri do viacerých škár medzi obkladom, je ťažké sa jej zbaviť. Dávajte preto veľký pozor a radšej preventívne poutierajte všetky mokré plochy, ktoré sa vytvorili počas sprchovania.

Dávajte pozor aj na dvere sprchového kúta a vaňové zásteny. Tie tiež dôkladne poutierajte a pri sobotňajšom upratovaní kúpeľne vám ich odporúčame čistiť teplou vodou zriedenou s octom.

Pred kúpaním si skúste zapínať rebríkový radiátor. Priestor kúpeľne dôkladne prehreje.

Na utieranie mokrých plôch použite savé handry, odporúčame hlavne švédske utierky. Kúpite ich v každom supermarkete a drogérii. Nie sú vôbec drahé a majú vynikajúcu savosť, čo v tomto prípade potrebujete.