Výhody a nevýhody štyroch obľúbených materiálov pre záhradný nábytok

Po zime sa každý (azda len s výnimkou milovníkov zimných športov) teší na leto. A o to viac si teplé počasie dokážete užiť ak máte dom so záhradou, na ktorej môžete tráviť voľný čas. Chcelo by to však dobrý záhradný nábytok. Našťastie je ponuka na trhu naozaj rozsiahla a to aj v otázke materiálu.

Drevo a plast

Klasikou je v tomto smere drevený záhradný nábytok. Vyrába sa z rôznych druhov driev, ktoré sa odlišujú svojou tvrdosťou. Čím tvrdšie drevo, tým vám dlhšie drevený záhradný nábytok vydrží. Vyniká hlavne svojim nadčasovým dizajnom, ktorý sa hodí do každej záhrady.

Aj keď rôzne tropické drevá, z ktorých sa často vyrábajú kvalitné záhradné zostavy a ďalší záhradný nábytok, sú odolné voči našej klíme, pri dlhodobej nepriazni počasia je lepšie drevený nábytok zakrývať. A taktiež treba mať miesto, kde ho budete môcť „zazimovať“. Drevený nábytok je potom potrebné raz ročne ošetriť ochranným náterom.

A čo by ste povedali na plastový záhradný nábytok? Ak ste sa teraz zhrozili, môžete zahodiť obavy. V súčasnosti je ponuka plastového záhradného nábytku skutočne široká a nájsť môžete aj naozaj kvalitný plastový nábytok, ktorý má dobrú nosnosť a dokonca je aj odolný voči UV žiareniu.

Pridajte si k tomu nízku hmotnosť, ľahkú údržbu, odolnosť voči vonkajším podmienkam a v súčasnosti aj moderné a elegantné dizajnové prevedenia a máte nábytok, ktorý bude pre vašu záhradu naozaj vhodný.

Ratan a kov

Ak by sme mali vybrať jeden materiál, ktorý sa na trhu so záhradným nábytkom v posledných rokoch tešil veľkej obľube, bol by to ratan. Prírodný ratan je ľahký, pekný a z krátkodobého hľadiska mu nevadia ani rozmary počasia. Celkovo by ste ho však pred vplyvmi počasia mali chrániť. Ak sa začne zatrhávať, stačí ho obrúsiť a prelakovať.

Poznáme aj umelý ratan, ktorý skvelo napodobňuje krásny vzhľad prírodného ratanu a vyniká dlhou životnosťou bez toho, aby si vyžadoval nejakú zvláštnu starostlivosť.

Na záver sme si nechali kovový záhradný nábytok. Vyrába sa z odľahčených materiálov a často býva navrhnutý tak, aby sa dal stohovať, čo značne uľahčuje jeho skladovanie a celkovo prispieva k jeho praktickosti. Kovový záhradný nábytok býva ošetrený povrchovou úpravou, vďaka ktorej je dostatočne odolný a nevyžaduje väčšiu údržbu.

Výhodou je aj to, že z kovu sa vyrába najviac druhov záhradného nábytku, napríklad aj pohodlné záhradné hojdačky, takže si nábytok v záhrade môžete pekne zladiť. Pre niektorých ľudí pôsobí kov príliš studeno a neosobne, čo môže predstavovať nevýhodu z dizajnovej stránky, ale „vyvážiť“ sa to dá napríklad rôznymi poduškami, či vankúšmi.

Zdroj obrázka:

Autor: Orientaly / Shutterstock.com