Záhrada snov: Vieme, ako ju vytvoríte na svojom pozemku!

zahrada

Rozkvitnuté kvety, čerstvé bylinky a chutné plody – presne po záhrade s takýmto „obsahom“ túžia mnohí. Ak patríte medzi nich, stavte na naše tipy a onedlho budete záhradkárom ako lusk!

Plánujte dopredu

Ak plánujete dizajn novej alebo úpravu staršej záhrady, vytvorte si zoznam, ktorý bude zahŕňať vaše predstavy o budúcej záhrade. V prvom rade si ujasnite, či túžite po okrasnej, alebo úžitkovej záhrade, prípadne chcete kombináciu oboch typov. Od toho sa odvíjajú ďalšie prvky záhrady, ako chodníky, osvetlenie, potrebné zavlažovanie a drobná architektúra, napríklad altánok alebo záhradný domček. Pri plánovaní treba brať do úvahy možnosti, ktorými záhrada disponuje. Jej reálnu plochu, členitosť a prostredie, v ktorom sa nachádza.

Viete, v akom „trende“ sa bude niesť vaša záhrada?

Pri dizajne všeobecne platí, že neexistuje len jeden „správny“ smer ktorým sa uberať. Aby budúca záhrada vyzerala vkusne a esteticky, závisí od viacerých parametrov. Iné trendy budú dobre vyzerať  na malom a rovnom pozemku, iné naopak vyniknú na väčšom svahovitom teréne. Prvky, ktoré sa hodia do vidieckej záhrady nemusia sedieť do mestskej. V globále je však súčasným trendom pri budovaní záhrad akési vrátenie sa k prírode,  prírodným materiálom a ekologickému spôsobu pestovania. Využívajú sa pri ňom jednoduché drevené konštrukcie, obloženia z neupraveného dreva, či rôzne plechové nádoby. Moderné sú aj oplotenia bez ošetrenia nátermi, v kombinácii s čistým hladkým betónom. Takéto oplotenia sú v podstate skorodované, sú však vyrobené zo špeciálnej ocele. Rovnako aj úžitkové záhrady podliehajú trendom vyvýšených záhonov vyrobených z paliet, plechu či betónu. Novým a zaujímavým trendom je aj nahradenie bežných trávnikov, trávnikmi s lúčnym charakterom. Takéto trávniky obsahujú prímes lúčnych kvetov, vďaka čomu nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Módne a veľmi estetické je tiež nahradenie trávnika trvalkovými záhonmi.

Rekonštrukcia záhrady vás vyjde drahšie

Naplánovať vybudovanie či revitalizovanie záhrady dnes už nemusíte robiť len svojpomocne, ale celý proces tvorby si môžete uľahčiť v spolupráci s odborníkom. Záhradný architekt vám vie poradiť vo veľa veciach. A to nielen so samotnou koncepciou, ale aj s výberom zelene, ktorá bude vyhovovať požiadavkám vašej vysnívanej záhrady. Jeho know-how určite oceníte aj pri stavbe drobnej architektúry. Predovšetkým majitelia starších záhrad by mali využiť služby záhradného architekta. Na rekonštrukciu záhrady je totiž potrebné mať nielen viac času, skúseností, ale aj financií. Nedostatočne a neodborne naplánované záhradné úpravy môžu totiž vyjsť aj niekoľkokrát drahšie, ako vybudovanie úplne novej záhrady.

Dôležitým aspektom pri dizajne a budovaní akejkoľvek záhrady je stanoviť si reálny rozpočet. To znamená, že pri jeho plánovaní treba rátať nielen so vstupnými ale aj prevádzkovými nákladmi. Financie, ktoré vložíte do vašej vysnívanej záhrady, to nie sú len počiatočné investície do nového trávnika, dlažby, okrasnej či úžitkovej zelene. Na to, aby záhrada prosperovala rok čo rok, potrebuje určitú mieru starostlivosti. Od jej intenzity a náročnosti súvisia aj náklady spojené s nákupom drobného záhradného náradia, rôznych hnojív, kvetináčov, sadeníc, či s používaním väčšej záhradnej techniky.

Nepodceňujte umiestnenie plodín a kvetín

Na Slovensku bolo dlhodobo bežné využívať väčšinu záhrady len na úžitkové pestovanie, a to dokonca i v predzáhradkách. Hoci sa ešte stále nájdu zástancovia takéhoto využitia voľnej plochy, vkus a estetika slovenských záhrad sa za posledných 20 rokov rapídne zlepšila. Ľudia si čoraz viac uvedomujú, že mať okolo seba a svojho domu vkusne upravený pozemok zlepšuje kvalitu života. To však neznamená úplne zrušiť všetky úžitkové plochy. Dôležitou zásadou pri ich zakladaní je umiestniť ich na vhodné miesto v záhrade, rozhodne však nie na miestach vhodných pre okrasné rastliny, ako sú napríklad spomínané predzáhradky.

About

Barbora pracuje ako copywriterka a redaktorka v online aj printových médiách už viac ako trinásť rokov. Napriek tomu, že má vyštudovanú environmentalistiku, tvorila už počas strednej školy a neskôr počas vysokej školy prispievala článkami do mnohých ženských magazínov. Vo voľnom čase ju okrem písmenok zamestnávajú najmä dve deti - šesťročný Maxim a ročný Theo.

No Comments

Leave a Comment