Zaujímavé miesta, ktoré si na Liptove nenechajte ujsť

liptovska-mara-liptov

Liptov – krásny kraj, ktorý charakterizujú krásne zakvitnuté lúky a tatranský Kriváň, patrí k najobľúbenejším lokalitám na Slovensku. Prispievajú k tomu aj Vysoké a Nízke Tatry, ktoré poznajú nielen okolité štáty Slovenska, ale aj krajiny v západnej Európe.

Ak sa však rozhodnete navštíviť na pár dní Liptov, čo by ste si nemali nechať ujsť práve v tomto kraji?

Jaskyne v Demänovskej doline 

Demänovská dolina je vám určite známa, najmä ak lyžujete. Je to vstupná brána do najznámejšieho lyžiarskeho strediska, v ktorom sa kedysi konali aj preteky Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Lyžiarske stredisko sa volá Jasná a ponúka viacero luxusných hotelov s parádnym wellnessom.

Čo však ponúka práve Demänovská dolina? Ponúka známe jaskyne, z ktorých jedna patrí k najstarším jaskyniam v Európe. Jaskyne sa volajú Demänovská jaskyňa Slobody a Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá bola známa už v 13. storočí.

Ak strávite viac dní v tomto čarokrásnom kraji a zoženiete si pekné ubytovanie v Liptovskom Mikuláši, do týchto jaskýň to budete mať len na skok. 

Cestou do Demänovskej doliny si nenechajte ujsť aj ľadovcové Vrbické pleso, ktoré patrí k najstarším plesám v Nízkych Tatrách. Ak chcete zažiť trošku turistiky, spravte si výlet na najvyšší vrchol Nízkych Tatier – na Ďumbier. Cestou na Ďumbier sa zastavte v Kamennej chate pod Chopkom, kde sa môžete občerstviť.

Liptovská Mara 

Liptov by bez Liptovskej Mare nebol Liptovom. Oplatí sa ju navštíviť či už cez zimu, alebo v lete. V lete ponúka množstvo vodných atrakcií a samozrejme aj kúpanie. V zime oceníte výhľad na zamrznutú vodnú plochu a na múzeum v prírode – Archeoskanzen Havránok. Je to keltské nálezisko a jeho návštevu vám odporúčame nevynechať. Keď tam prídete, budete mať pocit, ako by ste sa vrátili v čase do doby železnej.

Ak si vyberiete luxusne zariadený hotel v Liptovskom Mikuláši, môžete pobehať všetky lokality, ktoré sme si v predchádzajúcich riadkoch spomínali a vôbec nebudete musieť cestovať ďaleko. Všetko budete mať na skok!

Kúsok od Liptovskej Mary sa nachádzajú dve prekrásne doliny – Prosiecka a Kvačianska. Odporúčame vám absolvovať tento okruh. Najviac vás určite zaujme lokalita Oblazy v Kvačianskej doline.