Zmeňte jedálniček a cíťte sa opäť fit

Strava má výrazný vplyv na naše zdravie a aj keď si to uvedomujeme, nevenujeme príliš veľa pozornosti tomu, čo jeme. V posledných rokoch pribúda veľa pacientov, ktorých trápia rôzne intolerancie a alergie, ktoré ich v mnohom obmedzujú. Viacerí ľudia ale nevenujú pozornosť tomu, čo vkladajú do úst a stravujú sa vo fastfoodoch, kde nie je kvalita jedla práve najlepšia.

Ak máte v poslednom období problémy s trávením a chcete sa cítiť fit, skúste sa zamerať hlavne na toto.

Dajte stop „komerčným“ sladkostiam

Komerčné sladkosti, ktoré bežne kúpime v potravinách, v hypermarketoch, sú pri potravinových alergiách a intoleranciách veľmi nebezpečné. Obsahujú totiž umelé sladidlá a konzervanty, ktoré sú škodlivé pre náš tráviaci systém. Ak chcete sladkosti, napríklad čokoládu, uprednostňujte chutnejšiu BIO čokoládu pred komerčne známymi značkami čokolád. Zloženie týchto čokolád je z kvalitných surovín, ktoré nášmu tráviacemu traktu neškodia.

Počítajte s tým, že za takéto sladkosti si viac priplatíte. Sú však kvalitné a neohrozujú naše zdravie, preto o cenách v tomto prípade hovoriť nemusíme.

Ak dostanete chuť na sladké, okrem BIO čokolád si môžete dopriať ovsené kaše s ovocím, ovocné smoothie alebo čerstvé sezónne ovocie.

Príjem čerstvej zeleniny a ovocia

Od jari až po neskorú jeseň máme prístup k čerstvému ovociu a zelenine. Využite preto možnosti, ktoré teraz máte a robievajte si jedlá, v ktorých nesmie chýbať zdravá zelenina a ovocie. Momentálne je sezóna nektáriniek, broskýň, malín, černíc, sliviek, paradajok, uhoriek, paprík. Tak prečo to nevyužiť, keď teraz máte jedinečnú možnosť dostať sa k čerstvej zelenine a ovociu?

Pitný režim

Najmä v letných horúčavách aj lekári odporúčajú zvýšiť pitný režim. Ak sa teraz cez leto cítite neustále unavene, príčinou môže byť dehydratácia. V letných mesiacoch sa vyhýbajte pitiu ľadových nápojov. Síce vás na chvíľu schladia, vaše telo ale bude reagovať na ľadové nápoje tak, že zvýši telesnú teplotu, preto budete mať pocit, že vám je po vypití studeného nápoja ešte teplejšie. Pite čistú vodu z kohútika, poprípade vychladený čaj. Príjemne vás osviežia a zároveň doplnia chýbajúce tekutiny. Ak ste kávičkári, uprednostňujte mletú zelenú kávu.

Jedná sa o nepražené kávové zrná Arabica, ktoré pomáhajú pri chudnutí a znižujú krvný tlak.