100 ľudí, 100 chutí festivalov II.

festival-konciny

Pokračovanie článku o zaujímavých festivaloch na Slovensku, ktoré všeobecnému ľudu nie sú až tak známe. Čo je veľká škoda, pretože si na nich užijete množstvo zábavy a kvalitnej hudby, divadla či filmu. A zároveň veľké šťastie, pre tých, ktorí sa vyhýbajú preplneným horúcim poliam s hodinovou radou na pivo.

V Končinách sa začína

Pôvodne festival začal s úplne iným názvom i zámerom. Jeho zmyslom bolo oživiť hudbu 60.tych rokov a najmä typickú pohodu čias, kde vládlo druhej polke zemegule mládežnícke hippies. Postupne sa však kapely začali žánrovo odkláňať od prvotnej idei, i podujatie dostalo nové meno, namiesto dovtedajšieho „Vúdstok“ a zbrusu nové miesto. Dá sa povedať, že údajný „koniec sveta“ festivalu Končiny pod Strážovskými vrchmi je milión krát krajší, než pristávacia plocha pri Trenčíne. Atmosféra slovenských skalnatých hôr ponúka okrem kvalitného zážitku aj nezvyčajnú scenériu či nočný lesný výletík. Festival po novom žánrovo zahŕňa kapely v rozmedzí od klasického rocku cez, elektroniku, folk, punk až k indie . Okrem toho sa môžete zapojiť aj do literárnej súťaže, ktorej výhercovia budú verejne prečítaní v posledný deň akcie vo festivalovej čajovni.  Končiny pod Strážovskými vrchmi v dedinke Mojtín tak ponúkajú až nostalgickú pohodu v objatí zelene či príležitosť  trošku sa presláviť svojim pisateľským umením.

Hradné filmové plátno na Šariši

Okrem muzikálnych fanúšikov, mnohých z vás láka práve kvalitný film. Môžete zájsť do kina či pohodlne sa usadiť na gauči a hľadieť na bedňu. No okrem kvality tomu ešte niečo chýba. A my vieme čo. Predsa hrad! Neďaleko Prešova sa vypína zrúcanina hradu Šariš, ktorý už niekoľko rokov pravidelne ožíva dobrou náladou aj v nočných hodinách. Festival Filmová noc na hrade vám predvedie hodnotné, nové krátke filmy, ktoré si najlepšie vychutnáte pod svitom žiarivých hviezd. Okrem nich sú pre vás pripravené aj prednášky či workshopy rôzneho druhu. Nebude chýbať divadlo, hudba či tanečné vystúpenia. A čo je najlepšie? Počas tohto podujatia je hrad otvorení všetkému a všetkým. Takže si prineste stany a spacáky, pretože inokedy si už len tak ľahko festivalom rušený spánok neužijete. Organizátori tvrdia, že touto akciou chcú obohatiť kultúru svojho kraja, ale najmä  vyvrátiť v ľuďoch predstavu o tom, že Šariš je Spiš. Táto myšlienka nás pobavila a veríme, že vás rovnako pobaví aj samotný festival Filmová noc na hrade (FNNH), ktorý bude v krásnom areáli prebiehať.

Zdroj obrázku: http://festivalkonciny.sk/foto-video/2018-2/

About