Keď chcete, aby z vášho syna vyrástol vnímavý muž, prestaňte mu neustále niečo prikazovať

Táto poučka sa týka v najväčšej miere hlavne všetkých mamičiek. Psychológovia totiž protestujú nad dnešnou výchovnou metódou rodičov. Jedni držia svoje deti príliš nakrátko a druhí sú neprimerane benevolentní.

Zlatá stredná cesta vo výchove? Áno aj nie

Nedovoľte si „skákať po hlave“ od vlastných ratolestí, ale na druhej strane im dajte priestor na sebavyjadrenie. Ich osobnosť najviac vynikne vtedy, keď pochopíte, v čom sú dobrí. Nechcite od nich to, čo by robilo radosť vám, ale podporujte ich v tom, čo im ide najlepšie a čo ich baví. Vraj sú neposední a nevedia sedieť pri stole, keď obedujete? No a? Zabudnite na predsudky a škaredé pohľady vašej sestry alebo mamy. Raz s tým aj tak prestane. Nebude to robiť večne. Dieťa je hravé, čiperné a chce neustále objavovať svet. Vy si poviete – ale práve pri jedení? Áno. Aj pri jedení. Neznamená to však, že je nevychované alebo „zlé“.

Mama je záchrana a otec ten, ktorý karhá

Viacerí s týmto tvrdením nesúhlasíme, ale ak by deti dostávali od svojich otcov prísnosť zaobalenú v láskavej ráznosti a neustálom vysvetľovaní, čo sa smie a čo nie, tento svet by vyzeral úplne ináč. Mama by predsa mala byť tou, ktorá ubolenú dušičku uchlácholí a privinie si ju. Otec je skala, bezpečie a múdrosť. Muži, buďte silní, ale nie päsťami. Budujte si rešpekt rozumne. Teraz premýšľate hlavne o tom, že dnes to nie je možné, pretože otec rodiny je až do večera v práci a sú to práve ženy, ktoré deti vychovávajú. Musia predsa ustanoviť hranice.

Matka má ten kľúč

Milé mamičky, ak chcete, aby z vášho syna vyrástol vnímavý muž, psychológovia radia podporovať chlapčenské vlastnosti, akými sú zvedavosť, neposednosť, divokosť. Majú to prirodzene v sebe. Všimli ste si, ako s vami váš syn neustále bojuje a doťahuje sa s vami? Miluje vás, ale nikdy vás nebude vnímať ako autoritu. Nestojí o to. Ak toto pochopíte, vyhrali ste.

Tisíc príkazov a zákazov spôsobí iba to, že sa chlapec stane voči nim doslova imúnny a prestane si ich všímať. Neskôr si to prenesie i do vzťahu. Deti potrebujú jasné hranice, ale robme to kreatívne a múdro. Tým, že sa prestaneme vyvyšovať. Jednajme s nimi ako so seberovnými. Výsledky prídu okamžite.

About