Miesta s atmoškou – Havránok II.

havranok

Prinášame vám pokračovanie 1. časti článku o tajomnom Havránku, ktoré by ste určite mali navštíviť!

Čím Kelti víria vody histórie?

Keltské etnikum je zaujímavé v mnohých ohľadoch. Boli národom prevažne bojovným, zloženým z množstva kmeňov, ktoré sa vďaka prchkej povahe nikdy nezjednotili. Aj preto utŕžili porážku od cvičených rímskych légií. Snáď okrem známej osady odbojných Galov. Vedeli ste však, že Kelti väčšinou chodili do priameho boja nahí, pomaľovaní len modrou hlinkou ako to mal fešák Mel vo filme Brave heart? Je to tak. Boli fatalisti. Verili, že osud im je daný, a ak majú zomrieť, zomrú rovnako v brnení či bez. Okrem toho, situáciu, kde sa na vás rúti horda naháčov, natretých na avatara s rozstrapatenými vlasmi, fúzmi a za hurónskeho kriku, nebola asi protivníkovi príjemná. Stáročia mnohí utekali, lebo sa ich báli. Bodaj by nie. V tomto národe mohli bojovať aj ženy. Ak chcel bojovník preukázať dostatočnú zmužilosť, musel sa dokonca rok učiť u ženy bojovníčky, ktorá ho viedla predovšetkým ku ľstivosti. No Kelti nie sú definovaní len rúbaním mečov. V prvom rade boli spätý s prírodou, v ktorej uctievali každý strom či kvetinku. Vznikol tak aj ich stromový horoskop. Žiaľ o všetkom duševnom vedení týchto kmeňov sa nám nezachovalo veľa. Druidi, hlavný kmeňoví šamani, si poznatky odovzdávali ústne.

havranok-liptov

Zdroj obrázku: http://www.mysteria.sk/articles.php?article_id=224

Energeticky nabité miesto

Credendo vides – uverím, keď uvidím. Latinský citát dokonale sadne na miesto s neuveriteľnou magickou atmosférou, ktorá nabíja človeka záhadnou energiou. Tí, čo ho navštívili, uverili. Tí, ktorí sú ešte skeptickí, by rozhodne mali výlet na Havránok zaradiť do svojho turistického denníčku. Miesto, ktoré je takmer neporušené svetelným smogom či elektronikou vás pohltí svojou čistotou. Nočná obloha sa zdá byť jasnejšia a hviezd na nebi viac. Kam oko dovidí, stretne sa len s krásou slovenskej prírody a históriou, ktorej akoby tĺklo vlastné srdce. Veľmi pomaly. Je tu skutočne pokoj a mŕtve ticho dejín tiahnucich sa po stáročia. Navštívte Havránok  a zamilujte sa.

havranok-liptovsky mikulas

Zdroj obrázku: https://www.visitliptov.sk/zaujimavosti/archeoskanzen-havranok/

V ďalšom článku sa dozviete o  magickom mieste nenápadne skrytom na západe Slovenska. Uhrovecký hrad si vás získa najmä v noci.

About

1 Comment

Leave a Comment