Na skok do Rakúska – kam sa pozrieť?

hainburg-rakusko

Bývate v okolí Bratislavy a práve ste sa zobudili s pocitom výletu vo vzduchu. Ale nič ste nenaplánovali. Tak kam sa vydať za poznaním šíreho sveta, keď hodiny už odbíjajú pol jedenástej? Nezúfajte! Pár kilometrov za hranicami ponúka čarovné Rakúsko hneď niekoľko zastávok, ktoré zvládnete navštíviť aj jednou nohou zvesenou z bicykla.

Chutné mestečko pri Dunaji

Približne 10 kilometrov za líniou slovenského hlavného mesta sa nachádza prvá zastávka. Priamo pri Dunaji leží utešené rakúske mestečko s tou milou historickou atmosférou. Hainburg an der Donau už na vás čaká, aby odhalil svoje dávne príbehy. Polohou trošku pripomína hrad Devín, od ktorého je vzdialený, čo by kameňom dohodil. Na rozdiel od slovenskej verzie, toto mestečko ponúka aj historickú časť s hradbami a dvomi zachovalými vstupnými bránami. Ich názvy sú Wiener a Ungarn a podľa toho prezrádzajú, z ktorej strany návštevník do mesta prichádza. Popri prehliadke hradu a jeho pestrého areálu, sa nadýchajte aj starobylého mestského vzduchu a nevynechajte príjemnú prechádzku na brehu krásneho modrého Dunaja.

Všetky trasy vedú do Carnunta

Páči sa vám história, no hrady a zámky už nie sú to, čo bývali? V Carnunte sa určite nudiť nebudete. Toto kedysi slávne antické sídlo bolo hlavným mestom provincie starých Rimanov s názvom Horná Panónia. Na severe Rakúska len 17 km od Bratislavy si tak môžete vychutnať atmosféru čias spred 2000 rokov. A vôbec sa nemusíte strachovať, žeby to opäť boli len holé ruiny. Rakúšania o svoje pamiatky dostatočne dbajú, takže stav v akom sa nachádza sídlo v súčasnosti, by mohol ísť príkladom aj mnohým moderným budovám. Nájdete tam zrekonštruované rímske kúpele, patricijské i plebejské domy, gladiátorskú školu či rôzne atrakcie, ktoré ocenia i detskí kritici. A keď natrafíte na správny deň, skupiny historických nadšencov vám predvedú aj zaujímavé predstavenia v kostýmoch so zbraňami z rozporuplnej rímskej doby.

Sladká stopka v Kittsee

Po odjazdených kilometroch si každý rád oddýchne pri dobrej kávičke s koláčikom. Ďalšou zastávkou, ktorú odporúčame absolvovať na ceste späť, je niečo lepšie, než len obyčajný zákusok. Čaká na vás mestečko Kittsee, odkiaľ sa vám bude šlapať na pedále o niečo ťažšie. Kittsee je totiž preslávené svojou výbornou čokoládovňou Hauswirth, ktorá popri výrobe, ponúka návštevníkom aj chutný obchodík. Verte, nebudete chcieť odísť. Možnosť výberu  stoviek cukroviniek za zníženú výrobnú cenu nenechá chladným žiadneho návštevníka. Snáď preto, že jeho srdce roztopí delikátna horúca čokoládka. Samozrejme blízke Rakúsko toho ponúka v každej ďalšej dedinke v podobe krásnych kaštieľov či kúrií oveľa viac. No na jedno cyklistické poobedie či lenivú jazdu autom to bohato stačí. Z Kittsee vás tak čakajú už len 3 kilometre na rodné Slovensko.

About