Prečo mierime vyššie? – časť prvá

lezenie-po-stenach

Od počiatku vekov sa ľudská rasa neuspokojila s tým, čo jej núkal každodenný všedný život. Hlboko v génoch je zakorenený posun pred, túžba po výšinách, čo  obohatia telo i ducha.  Ostať na mieste a nesnažiť sa dotknúť hviezd? Strašná to predstava. Takýto prístup sa môže odzrkadliť na negatívnom myslení či toľko nechcenej nude. A preto mierime vyššie. Často krát na pokraji síl, no s odhodlaním zdolávame končiny, vrchy, ba dokonca obrovské hory pre ten krásny pocit, že skutočne stojí za to dýchať – žiť. Začnite liezť! Otvorí sa vám nový svet.

Kalokagatia lezenia v skratke

Lezenie či horolezectvo je šport, pri ktorom sa vaše telo konečne poteší z kompletného tréningu, kde nikdy nie je vynechaný „leg day“. Táto aktivita, na prvý pohľad jednoduchá, v sebe ukrýva mnohé zákutia a hneď po pár minútach aj zistenia, že je to jeden z najťažších športov vôbec. A to sa dá trénovať v akejkoľvek vekovej či váhovej kategórií. Na lezení hneď od počiatku cítite ako sa každou hodinou, ba i minútou zlepšujete. Všetky svaly začnú pracovať, silnejú a stanú sa veľkou oporou napríklad ubolenej chrbtici. Fyzická kondícia, výdrž a správne dýchanie po pár tréningoch aj nešportovým jedincom začne dávať zmysel. Absolútna koncentrácia na fyzickú činnosť, upokojí rozvírenú myseľ a v hojnom počte vyplaví do žíl hormón šťastia i zábavný adrenalín. Ak naberiete odvahu stať sa lezcom, ba dokonca horolezcom, určite neoľutujete. Nemôže vás ale prekvapiť, že zo začiatku si zo 10 krát šplhnete na malú stenu a telo razom začne protestovať proti každému ďalšiemu pohybu. Vtedy už stačí. Vrátite sa k cvičeniu napríklad o dva dni. No a  keď prekonáte ťažšie začiatky, môžete sa míľovými krokmi posúvať stále vyššie, až zistíte, aký krásny výhľad ponúka tá vysoká skala za rodným mestom. Veruže zdolať ju vlastnými silami, prinesie na jej vrchole ten magický pokoj, po ktorom dlho stresovaná myseľ, tak veľmi túžila.

Začína sa od nuly

Už ste sa rozhodli skúsiť to, však? Nedivíme sa. Lezenie ponúka nesporné výhody každému odvážlivcovi, ktorý chce zmeniť svoj život k lepšiemu. Nemusíte sa vôbec báť. Zo začiatku sa cvičí na indoorových lezeckých stenách, kde vám pomôžu a všetko vysvetlia. Taktiež požičajú lezecké vybavenie, ktoré si potom ale určite zakúpte, ak sa rozhodnete v športe pokračovať. Všetky steny ponúkajú  začiatočnícku obtiažnosť, ktorú postupne zvyšujete. Na úvod odporúčame „boulder“ a lezenie na samoistoch. Vyčkajte a onedlho sa dostanete aj do prírody. Tam si krásy lezenia budete vychutnávať  stále viac.

Zdroj obrázku: https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/0f/26/1f/b2/learn-to-climb-on-vail.jpg

About